Korinaa kuopasta

Jo 583 juttua!

Tilaa RSS tai Atom

Zoundrylla Textpatterniin (XML-RPC)

Tämä on hieno asia. Kirjoitan tätä blogimerkintää (kuten kuvasta näkyy) Zoundry-nimisellä ohjelmalla, jonka avulla voin julkaista blogimerkintöjä kirjautumatta Textpatterniin.

Textpatterniin juuri muutama päivä sitten valmistunut XML-RPC-tuki mahdollistaa tällaisten desktop publishing -ohjelmien käytön. Zoundry ei kuitenkaan osaa hyödyntää tässä blogissa käytettäviä tageja, jonka vuoksi ne täytyy käydä käsipelillä lisäämässä Textpatternista käsin.

Koska aika on arvokasta, kannattaa tutustua tähän alla näkyvään listaan jos mielit löytää tämän nettisivuston parhaat kirjoitukset. Tässä alapuolella on kaikkein luetuimpia kirjoituksia Korinaa kuopasta -blogin aarreaitasta. Kirjoitukset on järjestetty suosituimmuusjärjestykseen siten, että luettelon kärjessä on tällä hetkellä eniten lukukertoja saaneet kirjoitukset.

Luetuimpia blogimerkintöjä

Blogimerkintää "Zoundrylla Textpatterniin (XML-RPC)" muokattiin viimeksi 539 päivää sitten, eli torstaina 12.03.2009 kello 12:12. Kirjoitukseen on julkaistu kommentteja 10 kpl. Kaikki kirjoituksen saamat kommentit löytyvät suoraan tämän tekstimötikän alapuolelta.

Julkaisun kommentit

Bitten kommentoi 1547 päivää sitten

Minä jo ehdin vähän ihmetellä tuota textpatternin XML-RPC-juttua. Nyt asia on vähän valkeampi, mutta onkohan sillä muuta käytännön merkitystä kuin Zoundry ja kumppanit-tuki?

kuopassa kommentoi 1547 päivää sitten

Ei paljon muuta tietääkseni. Nähdäkseni tuolla tuella vaan pystyy julkaisemaan nettisivuille sisältöä hieman eri tavalla kuin perinteisen Web-selaimella hallittavan Textpatternin kautta.

Zoundrysta vielä sen verran, että tuo meitin testaama versio oli siis se 1.0.23 beta ja sillä julkaistiin tämä yllä näkyvä blogimerkintä. Bitten minulle jo ehtikin huomauttaa (lähettämällä sähköpostia), että blogimerkinnän permalinkki ei toiminut. Jouduin siis manuaalisesti uudelleenjulkaisemaan plokimerkinnän Textpatternista käsin. Vika saattaa johtua ihan Zoundrysta, ehkä tuo Zoundryn versio ei kovin hyvin tue Textpatternia, tai sitten vika johtui käyttäjästä... Ehkä vain tein jonkun jutun väärin kun asensin Zoundryyn tämän blogin käyttäjätilin.

Teme kommentoi 1546 päivää sitten

Ymmärsinkö oikein? Pystyt siis lisäämään juttuja blogiin työpöydältäsi käsin? Muista päivittää palomuuri ettei ilkeä Hax0r ota konettasi hallintaansa ja poista kaikkea ;)

kuopassa kommentoi 1546 päivää sitten

Nimenomaan, olet ymmärtänyt aivan oikein. Palomuuri on kyllä päivitetty uusimpaan saatavilla olevaan versioon. :-}

Pitää nykyään alkaa varoa käyttämästä eräitä hymiöitä, kun joku suomalainen veijari kovasti yrittää niitä omia itselleen…

Teme kommentoi 1546 päivää sitten

Pääsetkö Petri Gootti.nettiin/Skitta.nettiin? En itse pääse mihinkään Ammuun palvelimella olivalle sivustolle

kuopassa kommentoi 1546 päivää sitten

Grlllaaah! En pääse. Meinasin juuri laittaa sinulle sähköpostia ja kysellä samaa. Tilanne on tuskastuttava. On enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että Ammuu.com:in asiakkaana pääsee vähintään kerran kuukaudessa nauttimaan samasta ilmiöstä.

Heti kun (tai paremminkin “jos”) ammuulaiset saavat saitin pystyyn niin pitää käydä lukemassa ne webhotellien sopimusehdot. Toivon löytäväni jonkinlaisen tiedon siitä saako tällaisista katkoksista korvausta… Jos ehdoissa kerrotaan etteivät palveluntarjoajan suunnalta ota mitään vastuuta katkoksista niin sitten tyydyn olemaan vain pahemman kerran uittuuntunut.

Teme kommentoi 1546 päivää sitten

Kun ammuun asiakkaaksi liityin niin lupasivat yli 95% toiminta-ajan,,,Ei toteudu eli korvauksia pitäisi tulla.

kuopassa kommentoi 1546 päivää sitten

Ei taida toteutua 95 prosentin uptime-lupaus. Hieman avuton ja huolestunut olo kun ei voi mitenkään itse vaikuttaa tähän tilanteeseen. Prkl. Korvauksia on lähdettävä hakemaan.

Teme kommentoi 1546 päivää sitten

“Olemme vastaanottaneet lähettämäsi viestin ja tulemme vastaamaan siihen pikimiten. Kiitos yhteydenotostanne ja huomioittehan säilyttää sähköpostin otsikossa olevan tunnuksen sellaisenaan. Näin pystymme tunnistamaan tukipyyntönne muiden joukosta ja vastaamaan tapaukseenne yksilölisesti.”

Prkl noiden automaattivastaajien kanssa. Maistuuko Mr.Kuopalle kylmä olut? Teme tarjoaa!

Tomppa kommentoi 1545 päivää sitten

Joo itse en näihin Suomalaisiin palveluntarjoajiin oikein luota, jostain kumman syystä. Vaikka itselläni on dedikaatti palvelin jenkeissä, on alhaallaoloajat laskettavissa yhden käden sormilla viimeisen 1,5v aikana. Siis jos ei niitä lasketa kun olen itse sössinyt WHM:stä asetuksia päin persettä :D

Oho! Tämän julkaisun kommentointi onkin jo suljettu. Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 10 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan . Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2006/06/08/zoundrylla-textpatterniin-xml-rpc.

Korinaa kuopasta: Zoundrylla Textpatterniin (XML-RPC).

Selaat tällä hetkellä blogimerkintää Zoundrylla Textpatterniin (XML-RPC).. Se julkaistiin %. päivä kesäkuuta 2006. Voit siirtyä lukemaan blogin tuoreimpia kirjoituksia klikkaamalla tiesi weblogin etusivulle. Tässä blogissa julkaistaan kiinnostaviksi katsomiani asioita, joten jos tiedät kiinnostavan nettiin liittyvän aiheen, josta kannattaisi kirjoittaa, laita palautetta!