Superolento keskuudessanne.

  • Juttu julkaistiin 02.02.2007 joskus siinä kello 21 aikaan.
  • Kategoriaksi valittiin .
  • Julkaisun permalinkki on tässä siltä varalta jos haluat vaikka linkittää juttuun omassa blogissasi.
  • Kommentointi suljettu. (Kommentteja 5 kpl.)

Nyt puretaan patoutuneita traumoja. Tuossa jossain vaiheessa kuluvaa iltaa muistin käyneeni alkuviikosta Porvoossa. Matkalla sinne, tänne ja ties minne tapahtui kaikenlaisia asioita, jotka eivät ole oikeastaan järin hämmästyttäviä. Kirjoitan niistä silti.

Linja-autolla matkustaminen on mukavaa jos auto ei ole täynnä ihmisiä. Lähdinkin täältä Helsingistä bussilla, vakiovuorolla. Maksoin matkan isolla setelillä, josta kuljettaja huomautti sanomalla:

- “Eikö yhtään isompaa löydy?”

Siinä tilanteessa, jossa seisoin käsi ojolla, vastasin vain hymähtäen sanomalla hänelle, ettei valitettavasti isompaa rahaa löydy. Olisi pitänyt möläyttää jotain hyvin ivallista ja halventavaa. Esimerkiksi jotain tällaista:

- “Niin, onhan se 50 euroa valtava summa. Bussikuskille.”

Matka kohti Porvoota alkoi. Eipä siinä muuta. Sen jälkeen kun auto ajoi Porvoon linja-autoasemalle, laitoin pipon päähän ja nahkakäsineet sinne minne ne kuuluvatkin. (Käsiin.)

Seuraava vaihe reissussa oli selvittää paikallisliikenteen bussien aikataulut ja lähtölaituri. Sitten kun sopiva bussi ajoi laiturille, odotin muiden matkustajien loikkivan kyytiin. Ilmeisesti paikallisliikenteen busseja ei saa kallistettua, eli “niiattua”, jolloin bussi oli abouttirallaa puolen metrin korkeudella maan pinnasta. Tämähän tarkoittaa käytännössä sitä, että matkustaja joutuu lähes dyykkaamaan oviaukosta auton sisälle. Pääsin kuitenkin sisälle, vaikka koinkin arvoa alentavaksi joutua nostamaan säärtä kuin mikäkin kabaree-esiintyjä. Kysyin kuljettajalta matkalipun hintaa. Nainen katsoi minua kuin viallista sikaa ja katseellaan sihisi kirouksia ylleni. Pahimman järkytyksen jälkeen hän oikein hitaasti ja kovaäänisesti kailottaa bussilipun hinnaksi 2,70 euroa. Että varmasti ymmärtäisin. Ymmärränhän minä.

Eipä tiennyt töykeä vanhapiika, että käyttäytymällä epäkohteliaasti superolentoa kohtaan, hänet ikuistetaan tässä blogissa. ;-)

  1. Bitten kirjoitti 538 päivää sitten:

    Superolento…
    Oliko mukava reissu suurten mahdollisuuksien kaupungissa, Porvoossa? Löytyikö jo asuntoa tai muuta vastaavaa?

  2. Petri kirjoitti 538 päivää sitten:

    Ei tuo kovin mukava reissu ollut, kun oli alkuviikosta oli niin kova pakkanen. Oli ainakin pari astetta miinuksella. Sehän on lähes samaa kaliiberia kuin Siperiassa! :-)

    Asunto on tosiaan vielä hakusessa, mutta kiikarissa on yksi lupaavalta vaikuttava kämppä.

  3. Gocom kirjoitti 538 päivää sitten:

    Toivottavasti se oma kultainen kotikolo löytyy :-)

    Töykeät ja ilkeät saavat aina palkkansa. Minulta irtoaa tavallisesti keskisormea jos en vain kestä. Esimerkkinä kun autoilija tuuttaa tai ei meinaa pysähtyä kun nätisti ylitän suojatietä nousee keskisoremni ja katson autoilijaa suoraan silmiin. Samalla hidastan askeliani jolloin hän joutuu odottamaan kauemmin :-)

  4. Petri kirjoitti 538 päivää sitten:

    Hear, hear! :-) Keskisormea ja nyrkkirautaa niille kaaharihäiriköille jotka eivät kykene odottamaan sitä paria sekuntia, minkä verran kestää kun jalankulkija ylittää tien. Kuljettaja istuu, kouristelee ja määkii naama vääränä siellä rottelonsa sisällä jos joutuu parin-kolmen sekunnin ajaksi pysäyttämään kaahailunsa.

  5. Laatikko kirjoitti 536 päivää sitten:

    Ohan noita bussikuskeja vaikka minkälaisia. Ite maksoin lipun hinnan 2.70, kuljettaja laski rahat ja sanoi; “menkööt tämän kerran vaikka lipun hinta on 2.70”. Kyllähän se sitten osas laskea kun sanoin, että siinä on 2.70.

Tämän julkaisun kommentointi on suljettu.

Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 5 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan . Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2007/02/02/superolento-keskuudessanne.

Blogmaster:
Petri Ikonen, petri.ikonen@kuopassa.com, www.kuopassa.com