Tiesitkö sinä tämän blockquotesta?

  • Julkaistu: 17.05.2007
  • Kategoria:
  • Kommentointi suljettu. (2)

Jos naputtelet nettisivun DTD:nä esimerkiksi XHTML:n Transitionalina, voit kirjoittaa blockquote-elementin sisälle lainauksen suoraan kyseisen palikan sisälle. Mutta, hei. Jospa nettisivu kirjoitetaankin Strict-versiona, niin silloinhan tulee blockquote-lainauksen sisällä käyttää esimerkiksi tekstikappaletta ilmaisevaa p-tagia. Näin:

<blockquote><p>Lorem ipsum dolor sit amet.</p></blockquote>

Jännä juttu. Transitionalistina en tuota aikaisemmin tiennyt. Kiitoksia Roger Johanssonille.

  1. Timo L. kirjoitti 361 päivää sitten:

    Ihmettelin joskus, miksi vanhoissa blogipostauksissani validaattori herjaa -tagista ja sitten huomasin, että uutta kirjoittaessa Wordpressin editori heittääkin sinne -tagin sisään. Pienellä googlauksella selkisi sitten mistä on kyse.

  2. Petri kirjoitti 360 päivää sitten:

    Höh. Ilmeisesti kommenttisi on joutunut automaattisen sensuroinnin kohteeksi. WordPressin käyttäjillä tuntuu olleen jo kauan sitten tuokin blockquote-asia hoidossa. Tämä on taas niitä yksityiskohtia, joiden vuoksi kaipaan kelvollista (X)HTML-validaattoria Textpatternin artikkelien julkaisusivulle. Vaikka eräät sitä vastustavatkin.

    XHTML:n Transitionalia käytettäessä ei tosiaan tarvitse laittaa blockquoten sisälle esimerkiksi paragraph-elementtiä saavuttaakseen validia merkkausta, mutta Strictissä se on erittäin ja hyvin pakollista.

Tämän julkaisun kommentointi on suljettu.

Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 2 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan . Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2007/05/17/tiesitko-sina-taman-blockquotesta.

Blogmaster:
Petri Ikonen, petri.ikonen@kuopassa.com, www.kuopassa.com