Otsikko on harhaanjohtava, mutta antaa olla. Tässä on mielestäni parhaat Korinaa kuopasta -blogin kirjoitukset viime vuoden ajalta. Olen nimittäin julkaissut hyvin paljon turhaa höpötöstä, joten hyödyllisen tiedon löytäminen voi olla melko vaivalloista. Jos nettisivujen tekeminen kiinnostaa, tässä pari pakkopullaa:
li-elementtien lokeroimisesta. Järjestettyjen ja järjestämättömien listojen luetteloalkioiden survominen halutunlaisiksi onnistuu hyvin helposti.Jos kommenttien määrä kielii kiinnostuksen määrästä, niin alla listatut ovat hyvin kiinnostavia kirjoituksia.
Monissa lukemissani weblogeissa on vuoden päättyessä listattu paljon sellaisia asioita, saavutuksia ja kokemuksia, joista kirjoittajat ovat ylpeitä. Viime vuosi oli minulle melko tavanomainen, eikä kovin suuria mullistuksia päässyt tapahtumaan. Sain herra Risto Leppäseltä joitakin kuukausia sitten vinkin erikoiskahvien ihmeellisestä maailmasta. Vinkki osoittautui mahtavaksi. Olen myyty. Nautin nykyisin etenkin kahvisekoituksista, mutta maustekahveista en niinkään. Kertokaa Te, hyvät lukijat, mitä teille ehti tapahtua edellisen vuoden aikana? Entä odotatteko vuodelta 2008 jotakin suurta?
Tämän julkaisun kommentointi on suljettu.
Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 4 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan Korinaa. Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2008/01/02/vuoden-2007-parhaat-blogimerkinnat.
Aleksi kirjoitti 128 päivää sitten:
Vuosi 2007 meni ihan mukavasti. YO-lakki tuli päähän, pääsin kunnon töihin haluamalleni alalle, tuli käytyä monessa paikassa – niin suomen sisällä kuin ulkomaillakin, paljon erilaisia juhlia…
Vuosi 2008 tulee olemaan myös mielenkiintoinen. Ainakin ensimmäiset puoli vuotta tulee vierähtämään armeijassa. Tämän jälkeen edessä on muutto Tampereelle ja siellä koulun aloittaminen.
Hyvää uuttavuotta kaikille!
Petri kirjoitti 128 päivää sitten:
Hyvää alkanutta vuotta myös sinulle, Aleksi. Viime vuosi tuntuu olleen osaltasi ihan toiminnantäyteinen vaihe. Hienoja kokemuksia. Etenkin tuo haluamallesi alalle pääseminen on näinä päivinä juhlimisen arvoinen ansio.
Kertokaa te toisetkin, että mitä ihmettä olette tehneet. Sosiaalipornoa. :-]
Jaatinen kirjoitti 128 päivää sitten:
Meikäläinenkin pääsi viime vuonna viimein kunnolla reissuun, olin kesällä puolitoista kuukautta tien päällä kierrellen rinkka selässä Euroopan ympäri. Aivan upea kokemus, ja seuraava reissu onkin edessä heti kun saan taas tarpeeksi rahaa säästettyä…
Rahan säästämiseen tarvittava palkanhankintakin helpottui loppukesästä kun sain erillisen työhuoneen itselleni freelancer-hommia varten. Samalla helpottui työn ja vapaa-ajan erottaminen toisistaan, ja liikuntaakin tulee kun kävelee joka päivä toiselle puolelle kaupunkia.
Töitäkin riitti niin paljon kuin ehti tehdä, ja tuli opittua reilusti uutta mm. flash- ja mobiiliohjelmoinnin, 3D-mallinnuksen, piirtämisen, maalaamisen, viinanjuonnin ja ruuanlaiton suhteen.
Sain myös ensimmäisen sarjakuvani painetuksi asti. Ja jo se oli saavutus että sarjakuva oli 7-sivuinen; aiemmin olen saanut aikaiseksi korkeintaan parisivuisia.
Ensi vuodelle ei ole erityisemmin mitään mielenkiintoista tiedossa vielä tässä vaiheessa, kesälläkään tuskin ehtii reissaamaan kun pitää työharjoittelujakso suorittaa todennäköisesti niillämain. Mutta ainahan sitä jotain keksii.
Bitten kirjoitti 126 päivää sitten:
Hyvää lähes uutta vuotta.
Viime vuosi meni aika lailla samalla tavalla kuin muutkin viime vuotiset vuodet. Tosin yo-kirjoitukset pääsivät alkamaan ja ehkä minäkin olen jonkin verran muuttunut, kun kaikenmoista on päässyt tapahtumaan.
Vuosi 2008 tulee olemaan vähän erilainen. Keväällä kova yo-urakka. Sen jälkeen kova pääsykoeurakka. Sen jälkeen kova armeijaurakka. Se sitten kuluttaa elämästäni ainakin puolisen vuotta (toivottavasti ei enempää, toivottavasti ei enempää). On kai siitä jotain hyötyäkin ainakin kunnon kannalta, mutta aika vastahakoiset tunteet on sitä kohtaan tällä hetkellä. Sivarista ei sitten sanaakaan, se olisi kestänyt vielä kauemmin. Minä haluan jo yliopistoon, hehe. Yliopistokaupungista kun varmasti löytyy joku fantasiapelien tapainen ja joku RAXin tapainen ja ihmisiäkin luultavasti. Oo, on se niin ihmeellistä tämmöiselle pikkupaikkakuntalaiselle.
Katsotaan nyt, tuleeko tästä vuodesta tosi kiva vai tosi vattumainen. Toivotaan sitä jälkimmäistä edeltävää.
Petriltä toivotaan lisää hyvää juttua vuodelle 2008! Korinoita on aina ilo seurata.