Teemoja, ulkoasuja.

  • Juttu julkaistiin 25.06.2008 joskus siinä kello 19 aikaan.
  • Kategoriaksi valittiin .
  • Julkaisun permalinkki on tässä siltä varalta jos haluat vaikka linkittää juttuun omassa blogissasi.
  • Kommentointi suljettu. (Kommentteja 6 kpl.)

En ole tuon henkilökohtaisen kotisivuosion puolelle päivitellytkään näitä tuoreimpia nettisivuprojekteja, joten eiköhän vain “mussutetakin” niistä nyt. Kyllä vain mussutetaan! You surely didn’t see that one coming. Tässä näitä eräitä:

  • Tein joitakin viikkoja sitten Videokamera.fi-sivustolle WP-teeman sivuston omistajan toiveiden pohjalta. Tämä oli hauska ja haastava tapaus.
  • Laitoin viime kuussa koirapitoiselle nettisivustolle Koiranunta.net ulkoasun ja Textpatternin sivustoa pyörittämään. Varsinaiset koiruuksien valokuvat ovat sivuston omistajan omista lemmikeistä. Täällä on myös Textpatternilla toteutettu galleria.
  • Nettipelisivusto Javapeli.org käyttää taannoin sille tekemääni ulkoasua, tosin tuota ulkoasua on tuunattu ahkerasti vielä senkin jälkeen kun minun osuuteni sen luomistyössä päättyi. Joka tapauksessa tämä uusittu sivusto avattiin suurelle yleisölle vast’ikään! Siellä on aikamoisen herkullinen kilpailukin käynnissä, joten tuohon suuntaan kannattaa kuikuilla.

Tagit: ,

  1. M.K. kirjoitti 55 päivää sitten:

    Kilpailu on enemmänkin kyseenalainen kuin herkullinen! :)

  2. Petri kirjoitti 54 päivää sitten:

    Jeps, mutta se on tietysti tämäkin asia tulkinnanvarainen asia. Sinä koet kyseenalaiseksi ja minä näen asiat vaaleanpunaisten linssien läpi… Siellä joka tapauksessa siinä Javapeli.orgin kilpailussa tarjotaan hyvin paljon & hyvin hienoja palkintoja. Vaikka en itse noita pelikonsoleita käytäkään, voisin voittaessani myydä vaikka Huuto.net-sivustolla palkintomasiinan ja kääriä siitä hyvät rahat. Pitäisi tietysti ensin mennä osallistumaan tuohon kilpailuun ja käydä voittamassa se. :-)

  3. M.K. kirjoitti 52 päivää sitten:

    Joo palkinnoissahan ei ole mitään vikaa. Kilpailuun osallistuminen vain tarkoittaa tietojensa antamista mainostajille, ja joutuu sitoutumaan vastaanottamaan puhelinmainontaa etc. tietyn määrän. Osallistumiseen liittyy lisäksi ihmeellinen monivaiheinen kysely jossa (ilmeisestikin tätä puhelinmainontaa varten) kysellään kaiken maailman asioista ja onpa joka väliin sumputettu “Haluaisitko ostaa vuoden B-vitamiinit pelkkien postituskulujen hintaan” -tyyppisiä vaihtoehtoja.

    Kaiken huippuna kilpailun lupaama varma “palkinto” jokaiselle osallistujalle on 8e lahjakortti nettibingoon. Tämän 8e tutustumisrahan saa kuitenkin ilman mitään javapeli.org:in kilpailujakin kunhan rekisteröityy ko. palveluun. Mainontaa siis tämäkin.

    Ei tässä muuta.

  4. Petri kirjoitti 50 päivää sitten:

    Mainosrahoitteisen sivuston pyörittäminen voi olla kannattamatonta toimintaa jos porukkaa ei maanitella tilaamaan tuollaisia. Perinteiset bannerit voivat olla tehottomia, joten tuollainen Javapeli.orgin harjoittama meininki voi olla ihan tehokas tapa kustantaa sekä sivuston ylläpitämisestä koituvat kustannukset että haalia maallista mammonaa, jolla kustantaa esim. uusia kilpailuja…

  5. Javapelin Admin kirjoitti 47 päivää sitten:

    M.K on sekoittanut Javapeli.org -sivuston kilpailun valitettavasti sivustolla olevan mainosbannerin, kolmannen tahon kilpailuun, johon on törmännyt. Kaksi eri kilpailua. Javapelissä ei kenenkään ole pakko vastaanottaa mainontaa ja kilpailu josta puhut, ei ole tämä kyseinen Javapelin kisa. Tässä on siis kyseessä kaksi aivan eri kisaa, kahden aivan eri järjestejän tahoilta. Täytyy pahoitella, jos olet ymmärtänyt väärin. On hiukan hankala olla aina selvillä, mitä kaikkea sitä sivustoilla mainostelee, varsinkin jos mainokset tulee kolmannelta taholta. (selvennykseksi siis, Javapelissä palkintoja on 3, ei kaikille sentäs.)

  6. M.K. kirjoitti 44 päivää sitten:

    Olet aivan oikeassa, näin tosiaan on päässyt käymään. Tuo vain oli ainoa kilpailu minkä äkkiseltään etusivulta hoksasin ja oletin automaattisesti, että se on tämä mainittu kilpailu. Tuo ‘oikea’ kilpailuhan ilmeisesti vaatii rekisteröinnin, jonka jälkeen voi osallistua arvontaan näistä kolmesta vempeleestä. Kiitos selvennyksestä!

Tämän julkaisun kommentointi on suljettu.

Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 6 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan . Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2008/06/25/teemoja-ulkoasuja.

Blogmaster:
Petri Ikonen, petri.ikonen@kuopassa.com, www.kuopassa.com