Aloitin taas tämän blogin päivittämisen viime viikolla kirjoittamalla blogimerkinnän Red Orchestra saa jatkoa. Täällä on ollut hiljaisempi kausi jo viime vuoden joulukuusta lähtien, mutta nyt asetin tavoitteeksi räpsytellä tekstiä esille aikaisempia kuukausia nopeammalla temmolla. Hiljaiselon syynä vuodenvaihteessa oli yksinkertaisesti puutteessa eläminen. Puuttui aiheita ja asioita, joista kirjoittaa tekstiä. Viimeisimpien kuukausien varrella pollaani on imeytynyt muutamia mielestäni kiinnostavia asioita, joista meinaan Teille julkisesti itkeä. Väännän valitusvirttä ainakin nettikiusaamisesta jos vain saan uhriltani siihen suostumuksen. Sain nimittäin tuossa hiljattain eräältä lemmikkieläinsivuston ylläpitäjältä informatsuunia siitä, kun hänen yhteisönsä jäsen oli joutunut rankan häiriköinnin kohteeksi. Vainottu ihminen on toden teolla tekemässä poliisijutun häneen kohdistetusta kiusaamisesta, joten tässä on oiva aihe, josta siis juttua myöhemmin jos vain saan em. ylläpitäjältä suostumuksen esittää hänen tarinansa julkisesti.
Vuodatuksesta muistuikin mieleeni, että tuo menneinä vuosina yksityishenkilön ylläpitämä Vuodatus.net-blogipalvelu on jossain vaiheessa päätynyt Alma Medialle. Meinasin nyt linkitellä Vuodatuksen etusivulle, mutkunlutkun eipä tuo saitti nyt näytä toimivan. Vuodatus oli se ensimmäinen Suomessa todellisen läpimurron tehnyt blogeja tarjoava palvelu, joka oli vieläpä täysin kotimaista priimalaatua. Loin esimerkin vuoksi maaliskuussa 2006 Vuodatus.net-palveluun ilmaisen sivupohjan. Sivupohja on edelleen käytössä Sivupohjatestissä. Ulkoasun voi ladata tekstitiedostona tästä.
Ulkoasuista muistikin mieleeni, että tuossa heinäkuun puolella julkaisin ensimmäisen tekemäni ilmaisteeman Textpatternille. Teeman nimi on Blublue. Leiskasta löytyy lisätietoja ja latauslinkit Textpattern Resourcesissa julkaistulta esittelysivulta. Kannattaa tutustua myös ilmaiseen Korku-nimiseen teemaan. Lähitulevaisuudessa tullaan uudistamaan myös tämän nyt silmiesi edessä möllöttävän blogin ulkoasu. Nykyinen sivupohja on hyvin vanha, se nimittäin on muistaakseni ainakin vuodelta 2007. Uuden ulkoasun ilmestymistä sopii odottaa tapahtuvaksi jossain vaiheessa kuluvaa tai seuraavaa viikkoa.
(Loipparin blogin kommentoimisjuttu ei toimi kunnolla. Siellä on kiehtova juttu televisiomainonnasta, johon meinasin sanoa ainakin sen, että seitsemän toistoa takaa mainoksen jäämisen katsojan muistiin, mutta kommenttini katosi kerta toisensa perään yritettyäni julkaista sen.)
Koska aika on arvokasta, kannattaa tutustua tähän alla näkyvään listaan jos mielit löytää tämän nettisivuston parhaat kirjoitukset. Tässä alapuolella on kaikkein luetuimpia kirjoituksia Korinaa kuopasta -blogin aarreaitasta. Kirjoitukset on järjestetty suosituimmuusjärjestykseen siten, että luettelon kärjessä on tällä hetkellä eniten lukukertoja saaneet kirjoitukset.
Blogimerkintää "Tämä blogi siis toimii" muokattiin viimeksi 381 päivää sitten, eli tiistaina 18.08.2009 kello 05:05. Kirjoitukseen on julkaistu kommentteja 8 kpl. Kaikki kirjoituksen saamat kommentit löytyvät suoraan tämän tekstimötikän alapuolelta.
Ikävä kuulla että blogini kommentointi bugittaa. Onneksi kuitenkin mainitsit siitä niin tiedän laittaa teeman vaihdon työlistalle. Valitettavasti Bloggerin vakioteemat ovat rumia ja kolmannen osapuolen teemoissa tulee sitten tällaisia ikäviä yllätyksiä.
Tuo kiusaamisasia on käsittämätön. Eihän tuollaiseen ole kuin kaksi mahdollisuutta, joko itsellä on paha olla tai sitten kyky tuntea empatiaa on rajallinen.
Joo, siinä eilen yrittäessäni lähettää kommenttia uusimpaan blogikirjoitukseen niin se kirjoittamani viesti katosi kokonaan napsautettuani Lähetä kommentti -painiketta. Toisen kerran yritin käyttää ensin esikatselua, mutta silläkin kertaa kommentti hävisi sen sileän tien.
Vaihdoin koko teeman ja meni homma syteen ja saveen. En saanut enää koko kommentti-kenttää näkyviin. Hoksasin kuitenkin säätää kommentoinnin käyttämään Bloggerin omaa kommentti-sivua ja nyt homma toimii. Kiitos kun toit vian esille. Kuinkahan moni on yrittänyt turhaan…
Jees, kävinkin jo eilen hehkuttamassa blogissasi siitä uudistuksesta. :-) Itsekin nyt vihdoinkin vaihdoin teeman tähän blogiin. Tämä tuntuu vähän karulta, joten pitää kai jotain nättejä yksityiskohtia koettaa keksiä.
Hah, tuli heti mieleen Star Wreck elokuva kun tämä uusi ulkoasu tuli näkyviin. Tämä sopii paremmin blogin nimeenkin. Se edellinen oli vähän sellainen parhaat sellerireseptit-juttu ;-)
Nätiksi yksityiskohdaksi voisin suositella sellaista oranssia täppää, josta voisi tilata rss-feedin. Pluginit sivulla kun lukee, että joku rss-palikka on asennettunakin…
Kiitän kohteliaisuudesta! Star Wreckin tunnelmaa on ehkä jotenkin alitajuisesti suodattunut tähänkin tyyliin. Olen viime päivinä katsellut ahkerasti ISS-aseman meininkiä YouTubesta. Erityisen hauska videoklippi on se, jossa naisastronautti hukkaa työkalukassin. Tuo leijailemaan lähtenyt työkalupaketti oli 100 000 USD arvoinen.
Pistän tuon RSS-nappulan näytille jossain vaiheessa tätä iltaa.
Just, ei tainnut olla Biltemalaisia työkaluja :-D
RSS-nappi ei toimi, vie moikkelikoikkelis-sivulle. Atomi pelitti.
Ei näköjään ollut ihan Bilteman laatua. :-] Tuosta onnettomuudesta olisi voinut koitua isompikin harmi jos toisella astronautilla ei olisi ollut samanlaista työkalusäkkiä varalta, koska tuonne taivaalle tavaran roudaaminen on aika iso operaatio. Naisastronautti selitti myöhemmin jossain ISS-asemalta antamassaan lausunnossa hermostuneensa siitä kun joku kassi/alue oli ollut täynnä öljyä, jonka siivoaminen painottomassa tilassa on raastavaa touhua, sillä öljy lilluu paikasta toiseen pieninä pisaroina.
Kiitoksia ilmoituksesta tuon RSS-nappulan suhteen. Se on nyt fiksattu. Jos bongaat muita vaivoja niin ilmoittele ihmeessä.
Oho! Tämän julkaisun kommentointi onkin jo suljettu. Kun tämän julkaisun kommentointi oli vielä avoinna, tälle julkaisulle kirjoitettiin yhteensä 8 kommenttia. Tämä artikkeli on lokeroitu kategoriaan Uutiset. Tämän julkaisun kestolinkin osoite on http://www.kuopassa.com/weblog/2009/08/18/tama-blogi-siis-toimii.
Selaat tällä hetkellä blogimerkintää Tämä blogi siis toimii.. Se julkaistiin %. päivä elokuuta 2009. Voit siirtyä lukemaan blogin tuoreimpia kirjoituksia klikkaamalla tiesi weblogin etusivulle. Tässä blogissa julkaistaan kiinnostaviksi katsomiani asioita, joten jos tiedät kiinnostavan nettiin liittyvän aiheen, josta kannattaisi kirjoittaa, laita palautetta!